Formuła student

Są to zawody przeznaczone dla uczelni i wydziałów technicznych z całego świata. Na różnych torach wyścigowych – często tych samych, na których odbywają się wyścigi Formuły 1 – studenci z najlepszych szkół wyższych prezentują swoje bolidy. Liczą się zarówno właściwości jezdne auta, jaki i jego prezentacja. Samochody zaliczają się do różnego rodzaju klas i muszą spełniać szereg wymagań bezpieczeństwa narzuconych regulaminem zawodów FS. Rozgrywane podczas zawodów konkurencje dzieli się na część statyczną i dynamiczną. Łącznie do zdobycia jest 1000 punktów. Zwycięża drużyna, która uzyska ich najwięcej. W konkurencjach dynamicznych bolid testowany jest w takich kategoriach jak przyspieszenie na 75 metrów, jazda po „ósemce”, kilometrowy tor przeszkód i jazda 22. kilometrów ze zmianą kierowcy w połowie przejazdu. Do konkurencji statycznych wliczamy prezentację biznesową, analizę kosztów oraz projekt samochodu.

Zespół AGH Racing został założony w 2012 roku przez grupę studentów z Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Robotyki AGH z celem zbudowania pierwszego w Krakowie bolidu wyścigowego przystosowanego na międzynarodowe zawody Formuła Student. Pierwszy samochód powstał metodą prób i błędów, lecz konstrukcja była na tyle dobra, że na pierwszych zawodach na torze Silverstone w Wielkiej Brytanii przystąpiliśmy do wszystkich konkurencji. Wydarzenia te sprawiły, że projekt szybko zyskał dużą popularność i uznanie, zarówno wśród studentów jak i władz uczelni, co przyczyniło się do większego wsparcia i szybszego rozwoju projektu. Zespół przez długi okres czasu tworzyło 6 podzespołów – napędu spalinowego, ramy, zawieszenia, aerodynamiki, elektroniki oraz marketingu. W 2016 roku powstał nowy podzespół z ideą stworzenia bolidu elektrycznego. Już w lipcu 2018 roku udało się zaprezentować wykonany przez nas pierwszy bolid elektryczny formuly student – Stanisława, nazwany tak na cześć patrona Stanisława Staszica z okazji 100 lecia istnienia naszej Alma Mater. Przez te wszystkie lata wzbogaciliśmy się w cenną wiedzę, a co najważniejsze doświadczenie. Z każdym rokiem wprowadzamy coraz to nowe technologie, aby osiągać jak najlepsze wyniki.