Formula Student Spain 2017

 

Formuła Student Spain 2017

 

Na zawody w Hiszpanii wyruszyliśmy już w poniedziałek 21. sierpnia. Po dwóch dniach drogi, 23. sierpnia dotarliśmy na tor Circuit de Barcelona-Catalunya. Od razu poczuliśmy niesamowitą atmosferę hiszpańskich zawodów. 

Po południu, zaraz po rejestracji, skierowaliśmy się na  Social &Camping Area aby rozłożyć nasze namioty. Po rozbiciu naszego obozu udaliśmy się na ceremonię otwarcia, gdzie spotkaliśmy organizatorów i członków innych zespołów, których w tym roku zebrało się w rekordowej ilości – stoczyliśmy walkę aż z 61 teamami! Wieczór poświęciliśmy na regenerację aby wypoczęci oraz pełni zapału rozpocząć pierwszy oficjalny dzień zawodów.

Z samego rana ruszyliśmy na tor przygotować Grażynę do scutineeringu. Tego dnia odbyła się również pierwsza konkurencja statyczyna – Business Presatation. Wieczorem odbyła się coroczna impreza – National Day, podczas, której każdy zespół przygotowuje jedzenie typowe dla swojego kraju. Jest to doskonała szansa na integracje i bliższe poznanie naszych przeciwników. Kolejny dzień zaczęliśmy od pozostałych konkurencji statycznych – najpierw Design Event a następnie Cost Report.

Ku naszej uciesze, przewodniczącym jury w Design Event okazał się Claude Rouelle – założyciel Optimum G, specjalista w dziedzinie dynamiki samochodu. Po „statykach” zabraliśmy się za przygotowywanie samochodu do kontroli technicznej. Niestety, spotkaliśmy się z drobnym problemem dotyczącym chłodnicy. Na szczęście, udało nam się  go rozwiązać przeszliśmy kontrolę techniczną. Następnie zgromadziliśmy wszystkie naklejki zaliczając brake, noise oraz tilt test. To pozwoliło nam na kilka testów Grażyny w Practice Area, a na zakończenie dnia udział w pierwszej konkurencji dynamicznej – Skid Pad.

Trzeci dzień zawodów skupił się głównie na konkurencjach dynamicznych – Acceleration oraz Autocrossie. W pierwszej rywalizacji uzyskaliśmy świetny wynik – poniżej 4 sekund. Nasi kierowcy Paulina i Mateusz uzyskali dokładnie taki sam czas – 3.971 s.

 

Gabriel i Maciej walczyli o jak najszybszy czas w Autocrossie zdobywając w końcu 11. miejsce z rezultatem 85,897 s. na okrążeniu. Po południu odwiedził nas ponownie Claude Rouelle udzielając nam pomocnego feedbacku oraz krótkiego seminarium dotyczącego samej koncepcji budowania samochodu wyścigowego.

Niedziela była ostatnim dniem jaki spędziliśmy na Circuit de Catalunya. Jedyną rozgrywaną konkurencją był Endurance – konkurencja sprawdzająca wytrzymałość naszych samochodów. Miejsce w kolejce startowej zostało nam przydzielone na podstawie czasu osiągniętego w Autocrossie. Samochód był świetnie przygotowany do startu. Potwierdzili to nasi kierowcy po ukończeniu swoich przejazdów kończąc najtrudniejszą i najwyżej punktowana konkurencję!

Zawody w Hiszpanii były dla nas nie lada wyzwaniem. Mimo początkowych problemów ze samochodem daliśmy radę i ciężką pracą całego zespołu udało nam się pokonać trudności.  Nasza praca zaowocowała najwyższym jak do tej pory miejscem w Hiszpanii! Zawody uznajemy za całkowity sukces.

 

Oto nasze wyniki w poszczególnych konkurencjach:

 • Konkurencje statyczne:
  • Business Presenation – 11. miejsce
  • Design Event – 16. miejsce
  • Cost Event – 23. miejsce
 • Konkurencje dynamiczne:
  • Acceleration – 9. miejsce
  • Efficiency – 9. miejsce
  • Endurance – 10. miejsce
  • Autocross – 11. miejsce
  • Skidpad – 24. miejsce

 

To wszystko daje nam 10. miejsce Overall, najwyższe do tej pory jakie udało nam się zdobyć na torze w Barcelonie. Wynik może napawać optymizmem. Idziemy do przodu i zbliżamy się do światowej czołówki!