Formula Student Czech 2017

 

Formuła Student Czech 2017

 

Wieczorem, 1. sierpnia dojechaliśmy naszą 20-osobową delegacją na zawody FS Czech Republic do miasta Most. Zmęczeni podróżą, lecz pełni zapału i nadziei rozłożyliśmy nasze namioty na polu campingowym nieopodal toru, na którym odbywały się zawody. Prędko udaliśmy się spać, aby wypoczęci móc uczestniczyć we wszystkich przewidzianych konkurencjach.

Drugi sierpnia był pierwszym dniem zawodów FS Czech. Po rozładowaniu naszych rzeczy i przygotowaniu Grażyny przystąpiliśmy do kontroli technicznej, która zajęła nam niemal cały dzień. Wszystkie testy przebiegły pomyślnie, więc samochód był gotowy przystąpić do konkurencji dynamicznych.

Drugi dzień zmagań w FS Czech Republic w Moście był w pełni poświęcony na konkurencje statyczne, czyli Design, Business Presentation i Cost Event.
Pierwsza z nich polegała na przedstawieniu naszej konstrukcji oraz jej specyfikacji przed jurorami. Członkowie każdego z podzespołów opowiadali o elementach nad którymi pracowali podczas budowy naszego samochodu.
Druga konkurencja – Cost Event opiera się na kosztorysie naszego bolidu nad którym pracowaliśmy przez ostatnie kilka miesięcy. Przedstawiciele naszego zespołu sprawnie odpowiadali na pytania jurorów o pojedyncze elementy naszej konstrukcji, sposób ich wykonania oraz wartość finansową.
Ostatnia konkurencja – Business Presentation polega na przedstawieniu naszego planu biznesowego o tym, jak chcemy czerpać zyski z masowej produkcji i sprzedaży bolidów wyścigowych.

W rywalizacji brały udział 33 zespoły z samochodem z silnikiem spalinowym. Miejsca, które kolejno zajęliśmy to:
Business Presentation – 14 miejsce
Design – 16 miejsce
Cost Event – 27 miejsce

Trzeci dzień zawodów był poświęcony na zmagania w konkurencjach dynamicznych. Wystartowaliśmy w Skid-Padzie, Autocrossie i Acceleration. Pierwsza konkurencja polegała na dwukrotnym przejechaniu toru w kształcie cyfry „8”, najbardziej w niej liczą się zwinność samochodu i umiejętności kierowcy. Druga konkurencja Autocross – to kilometrowy wyścig, na którym na kierowców czekają różnorodne utrudnienia, od ostrych zakrętów po śliską nawierzchnię. Ostatnia konkurencja, Acceleration – test przyśpieszenia bolidu na odcinku o długości 75m. Wieczorem odbyły się finały konkurencji statycznych, w których występowały 3 najlepsze zespoły z każdych
konkurencji.

Kolejnego poranka poznaliśmy oficjalne wyniki konkurencji dynamicznych:
Autocross – 14 miejsce
Acceleration – 17 miejsce
Skid-Pad – 30 miejsce

 

Ostatni dzień zmagań na FS Czech Republic w całości był poświęcony ostatniej konkurencji– Endurance. Kierowcy mieli do pokonania 22 okrążenia, z których każde miało około 1km. Nasz bolid – Grażyna radził sobie całkiem dobrze, lecz niestety na 15. okrążeniu pojawiły się problemy z pompą paliwa, które wykluczyły nas z dalszej rywalizacji. Ten wyścig ukończyła zaledwie połowa rywalizujących zespołów. Zaraz po zakończeniu rywalizacji zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcia oraz pogratulowaliśmy innym polskim zespołom wyników w zawodach.
Wieczorem odbyła się gala rozdania nagród, po niej część z naszego zespołu udała się w drogę powrotną, a część została na polu campingowym do następnego poranka.